Polkadot aneb kryptoměny budou tančit polku

Na světové kryptoměnové burzy razantně v minulých dnech vstoupila nová kryptoměna – polkadot (DOT). Na rozdíl od jiných má za sebou celý businessový ekosystém a mohla by způsobit žádoucí revoluci ve využívání blockchainu a kryptoměn, na kterou se čeká.

O co jde – jednotlivé blockchainy nejsou navzájem kompatibilní. Blockchain, který používá Bitcoin je zcela jiný než ten od etherea a tak dále. V praxi to má jisté výhody, ale celkové nevýhody pro uživatele převažují. Švýcarská nadace Web3 Foundation se zkušenými businessmany (m.j. spolutvůrce etherea) vyvinula systém, který je nadstavbou nad blockchainy a dokáže je navzájem propojit. To by mohlo způsobit revoluci v jejich využívání.

Abychom význam polkadot jednoduše vysvětlili, představte si následující hypotetickou situaci – na trhu existuje spousta automobilových značek a každá vyžaduje jiný typ benzínu. Jsou tedy desítky různých typů čerpacích stanic a vy se svým autem můžete tankovat pouze u jednoho. Pak se objeví speciální technologie, která z jakéhokoli benzínu vytvoří benzín univerzální, který může natankovat každé auto. Toto zařízení si může koupit každý majitel auta a tankovat pak u jakékoli čerpací stanice.

Co se stane? Všichni majitelé aut si postupně toto zařízení koupí a budou ho používat, protože to pro ně má smysl. Čerpací stanice budou dál fungovat, ale nebudou již mít monopol.

Právě tak by mohl fungovat polkadot. Jeho výhodou je dále to, že a něm mohou obíhat nejen finanční prostředky, ale i informace, smlouvy,

Polkadot má za sebou několikaletý vývoj a nyní se dostal na burzy. Co je unikátní, je to, s jakou rychlostí jej burzy akceptovaly. Nové kryptoměně trvá minimálně dlouhé měsíce, než je burzou přijata, v tomto případě se burzy předháněly, která polkadot začne nabízet dříve.

A k názvu této kryptoměny – polka dot znamená anglicky puntíkatý vzor na látce. Takže bohužel s českou polkou to nemá nic společného. Ale nám se to aspoň bude lépe pamatovat 😊

 Add a comment