Slovníček kryptoměnových pojmů

Adresa

Řetězec znaků, který je jedinečný a který definuje místo, kde se nachází kryptoměna, např.: „18D5McBidWUrNDmOp3V7SaTjadsbzpVRodD“. Je to tedy něco jako číslo bankovního účtu u klasických měn.  Adrese se také říká veřejný klíč. Pozor, některé peněženky generují novou adresu pro každou příchozí platbu, aby se tím rozlišily jednotlivé platby.

 

Altcoin

Jakákoli kryptoměna kromě Bitcoinu.

 

Blockchain

Systém, na kterém běží kryptoměny, je to decentralizovaná databáze. Někdy je nazýván „účetním systémem“, neboť zaznamenává a uchovává naprosto všechny transakce, které se kdy v této síti uskutečnily. Systém funguje decentralizovaně na milionech počítačů na celém světě. Nelze jej tedy centrálně vypnout. Přenos dat je chráněn kryptograficky, všechny data v něm jsou ale vidět.

Blockchain nevyužívá jen Bitcoin, ale může si jej vytvořit kdokoli. Na blockchainu běží i další kryptoměny, jde vždycky o oddělený blockchain.

 

Blok

Je to něco jako stránka v účetní knize. Jsou v něm nezměnitelným způsobem zaznamenána data o transakcích. Navždy.

 

Coin

Totéž co kryptoměna (viz níže). Někdy se jím označuje jedna jednotka kryptoměny. Anglicky to znamená mince.

 

ICO

Initial Coin Offering, obdoba IPO u akcií. Způsob jakým startupy získávají peníze pro svůj rozvoj – vydají nové tokeny a ty prodají investorům. Účast na ICO může být ještě výnosnější než investice do kryptoměn, ale je tam také větší riziko. V Česku provedla ICO např. společnost Cryptelo, která vydala kryptoměnu CRL.

 

Fiat

Nejde o italskou automobilku :-),  ale myslí se tím jakákoli standardní měna (Kč, USD, EUR…)

 

Fork

Rozdělení nějakého blockchainu. Např. Bitcoin se během forku rozdělil, zůstal původní Bitcoin a vytvořil se nový Bitcoin Gold. Existuje hard fork a soft fork podle toho, jak se pak zachází s operacemi předcházejícími forku.

 

Hash

Hash je dlouhý řetězec písmen a čísel, který vznikne tak, že nějaký dokument (např. PDF) zpracujete hashovacím programem. Výsledkem je nezaměnitelný otisk dokumentu. Kdyby se v dokumentu cokoli změnilo, změnil by se i vypočtený hash.

 

Havaj

Havajské souostroví v Tichém oceánu. Stát USA, hlavní město Honolulu. Místo, kam se každý investor do kryptoměn dříve či později podívá 🙂.

 

HODL

Populární úsměvný pojem v kryptosvětě. Jeden z pojmů při obchodování se jmenuje HOLD, tj. držet, neprodávat. Nějaký kryptoobchodník se kdysi přepsal a napsal místo toho HODL. Kryptokomunitě se to tak zalíbilo, že to je jedna z populárních hlášek.

 

Kryptoměna

Digitální měna u které jsou používány šifrovací (tj. kryptovací) techniky pro regulaci množství jednotek měny a pro ověřování převodu prostředků. První kryptoměnou byl Bitcoin, dnes se jich veřejně obchoduje přes dva tisíce.

 

Libra (Facebook)

16.6.2019 Facebook oznámil vznik nové kryptoměny nazvané Libra a fungující na decentralizovaném blockchainu. Libru bude spravovat nezisková Libra Association, tvořená desítkami firem a institucí například Visa, MasterCard, PayPal, Uber, eBay či Vodafone. Od altcoinů se Libra výrazně liší tím, že její kurz je přímo vázán na koš FIAT měn (dolar, euro, libra a jen), bude proto víceméně stabilní, a tedy nevhodná pro spekulace na růst ceny. Množství vydaných Liber bude záviset na reálném zájmu lidí a nebude (na rozdíl od bitcoinu) omezeno.

 

Největší kryptoměny

Největšími kryptoměnami podle tržní kapitalizace jsou např.: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETC), XRP (dříve Ripple, XRP), Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC), Stellar (XLM), EOS (EOS). Každá z nich má tržní kapitalizaci nad 1 miliardu USD.

 

Peněženka

Místo, kde lze uschovat kryptoměny. Peněženek je více druhů – onlinové (nejméně bezpečné, uživatel nemá jejich privátní klíč), softwarové (program nainstalovaný v počítači) nebo hardwarové (nejbezpečnější).

 

Polkadot

Kryptoměná uvedená na trh v září 2020. Byly vyvinuta švýcarskou nadací Web3 Foundation se zkušenými businessmany (m.j. spolutvůrce etherea). Ta vyvinula systém, který je nadstavbou nad blockchainy a dokáže je navzájem propojit. To by mohlo způsobit revoluci v jejich využívání.

 

Poplatek za transakci

Za každou transakci (převod kryptoměny odněkud někam) se platí poplatek. Ten se platí těžařům a jeho výše se odvíjí od různých parametrů, např. požadované rychlosti převodu. Např. převod Bitcoinu stojí dnes běžně od jednotek do desítek Kč.

 

Privátní klíč

Kryptografický klíč, který umožňuje nejvyšší přístup k uložené kryptoměně. Kdo má privátní klíč, je majitelem peněženky. Důvěrný údaj, který by majitel neměl nikdy nikomu sdělovat.

 

Satoshi

Satoshi je nejmenší jednotka Bitcoinu. Každý Bitcoin lze dělit až na 8 desetinných míst, 1 satoshi = 0.00000001 BTC. Jde zároveň o jméno údajného tvůrce Bitcoinu.

 

Seed Words

Soubor 12 nebo 24 nebo i 36 anglických slov oddělených mezerou. Pomocí těchto slov lze znovuobnovit peněženku. Důvěrný údaj, který by majitel neměl nikdy nikomu sdělovat.

 

Smart Contract

Něco jako elektronický notář – smlouva, která je na blockchainu, je nezměnitelná a zaručuje, že pokud jedna strana dodrží předem stanovené podmínky, tak automaticky něco nastane. Ve Smart Contractech je velká budoucnost.

 

Stable coin

Kryptoměna navázaná 1:1 na některou FIAT měnu (t.j. USD, EUR…). Vůči této měně tak má stále stejný kurz. Vlivem poptávky a nabídky však může docházet k malým odchylkám kurzu. Nejznámějším stable coinem je Tether (USDT) vázaný na USD.

 

Těžba

Aby mohly transakce s kryptoměnou probíhat, musí je někdo ověřit. Ověřovatelům se říká těžaři, neboť jsou za svojí práci odměňováni a to tak, že za určitý počet ověření, je jim přiděleno („vytěží“) určitý počet nových Bitcoinů či altcoinů.

 

Těžební stroj 

Zpravidla upravená výkonná grafická karta. K ní je potřeba ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) hardware. Těžba probíhá na velkých „farmách“, kde jsou až tisíce „těžebních strojů“.

 

Token

Jde o druh kryptoměny, který byl vytvořen především pro placení konkrétních služeb. Často je zaměňován za Coin. Je využíván u ICO. Znamená to žeton, poukaz, voucher.

 

Veřejný klíč

Veřejný klíč je kryptografický klíč, kterým lze zašifrovat zprávu. Je to také adresa, na kterou nebo ze které se dá posílat kryptoměna.

 

Věštba (Oracle)

Nadstavba nad blockchainem, něco jako most (interface) mezi ním a reálným světem. Poskytuje prostředí pro existenci Smart Contracts.