Vše o bitcoinu

Bitcoin je nejstarší kryptoměna a funguje od roku 2009. Její autor je neznámý a dodnes se skrývá pod pseudonymem Satoshi Nakamoto.

Bitcoin je platební síť pojmenovaná blockchain, která je rozprostřená do milionů počítačů na celém světě. Nikdo ji centrálně neovládá a nereguluje. V roce 2012 vznikla Bitcoin Foundation, která se stará o základní infrastrukturu Bitcoinu. Snaží se jí vylepšit, např. proto, že síť se vlastním provozem stále více a více zahlcuje.

Konečné množství bitcoinů je 21 000 000, více jich být nemůže. V současné době jich je asi 17 000 000. Bitcoiny vznikají tzv. těžbou. Tím se myslí to, že speciální počítače (zpravidla upravené grafické karty), provádějí operace při převodu bitcoinů z jedné peněženky do druhé. Za tyto výpočty jsou „těžaři“ odměňováni právě bitcoiny. Předpokládá se, že poslední bitcoin bude vytěžen kolem roku 2040.

Bitcoin je dělitelný až na 8 desetinných míst. Tj. jeho nejmenší hodnotou je 0,00000001, což je jeden satoshi.

Málo se ví o tom, že jedním ze světových center Bitcoinu a dalších kryptoměn je Praha. Jedná se však uzavřenou skupinu lidí, kteří si nepřejí pozornost veřejnosti. Z veřejně známých aktivit máme tato prvenství:

– První pool těžařů Bitcoinu na světě– SlushPool, který těžil až 5% celosvětové těžby, je z Prahy. Od roku 2010 vytěžil přes 1 milion Bitcoinů.
– První hardwarovou kryptopeněženku (a dnes jednu ze tří celosvětově nejrozšířenějších) – Trezor – dodává česká firma.
– ČNB je první centrální bankou na světě, která umístila ve své centrále bitcoinmat (bankomat na Bitcoiny).
– První vysokou školou na světě, na které se přednášelo o kryptoměnách, je pražská VŠE – první semináře zde začal přednášet Ing. Mgr. Jedlinský v září 2014 (slavná americká MIT následovala až o měsíc později)
– V Praze vznikla první kavárna na světě, kde se dá platit Bitcoiny – Paralelní Polis.

Bitcoiny se uchovávají v peněženkách. Těch je mnoho typů, všechny jsou však v síti blockchain vidět, ale jsou anonymní. S Bitcoiny může nakládat ten, kdo vlastní privátní klíč k peněžence. Peněženka má i veřejný klíč, což je adresa, na kterou se Bitcoiny posílají.

Pokud majitel ztratí privátní klíč, o Bitcoiny v peněžence nenávratně přijde. Pokud hacker zjistí privátní klíč a peněženku vykrade, není cesty, jak Bitcoiny získat zpátky. Paradoxní na tom je, že v síti je vidět peněženka, do které ukradené peníze došly včetně všech dalších pohybů v této peněžence, nelze však zjistit jejího majitele.

V první polovině roku 2017 docházelo mezi těžaři Bitcoinu k diskusím o dalším směřování jeho protokolu. Protože nedošlo k dohodě, jedna skupina těžařů se oddělila, udělala tzv. fork a vytvořila novou kryptoměnu – Bitcoin Cash (BCH).

Stejným způsobem došlo k vytvoření kryptoměny Bitcoin Gold (BTG).

 

Proč by hodnota Bitcoinu měla růst i nadále?

Hodnota Bitcoinu je daná pouze nabídkou a poptávkou. Od samého vzniku Bitcoinu jej doprovází názor, že jeho hodnota je již příliš vysoká. Ve skutečnosti tato hodnota, na rozdíl od akcií či komodit nemá nějaký logický či fundamentální strop. V podstatě je jedno, jestli cena Bitcoinu je jeden tisíc nebo jeden milion dolarů. Bitcoin je dělitelný na 8 desetinných míst, tak při jakékoli jeho ceně je možné zaplatit libovolně malou částku.

Od samého vzniku se Bitcoin používal k placení. Je známý případ, kdy si v květnu 2010 koupil jeden uživatel pizzu za 10 000 Bitcoinů. Až do roku 2013 jej však používali a kupovali téměř výhradně IT specialisté. Až poté si jej všimli někteří investoři, začaly vznikat kryptoměnové směnárny a burzy a postupně a pomalu s ním začali obchodovat další investoři.

V počátku byla cena Bitcoinu 0,001 USD. V únoru 2011 dosáhl Bitcoin ceny 1 USD, 8. června 2011 stál 31 USD a začal poprvé klesat. Poklesl až na 2 USD a 11. dubna 2013 dosáhl dalšího maxima, tentokrát už 266 USD. Do června klesl až na 70 USD, pak už jen rostl, až v listopadu dosáhl 1000 USD. Do ledna 2015 spadl na 152 USD. Nad 1000 USD se vrátil začátkem toku 2017 a od té doby roste a roste…

 

Těžba Bitcoinu

Aby mohly transakce s Bitcoiny probíhat, musí je někdo ověřit. Ověřovatelům se říká těžaři, neboť jsou za svojí práci odměňováni a to tak, že za určitý počet ověření, je jim přiděleno („vytěží“) určitý počet nových Bitcoinů. Bitcoiny se těží na velkých „farmách, kde jsou až tisíce „těžicích strojů“ – těmi jsou zpravidla upravené a velmi výkonné grafické karty.

 

Státní regulace

Kryptoměny se nacházejí do značné míry v právním vakuu, neboť jsou velmi nové a zákonodárci na ně nestačili dosud reagovat. Česká národní banka opakovaně deklarovala svojí politiku „nepomáhat a nechránit“, tedy tvářit se, jako kdyby kryptoměny neexistovaly a nechat věcem volný průběh. V některých zemích zákonodárci začali kryptoměny vnímat, tak např. Německo Bitcoin uznalo jako oficiální virtuální měnu. Čína se k tomu postavila polovičatě, protože finančním institucím zakázala kryptoměny používat, ale ostatním fyzickým a právnickým osobám to povolila. V USA označili Bitcoin za komoditu (podobně jako ropu či uhlí) a proto se obchodování s ním musí řídit pravidly pro komodity.

 • 2009

  Vznik bitcoinu

  Satoshi Nakamoto vynalezl a naprogramoval blockchain a na jeho základě bitcoin. Vytěžil prvních 50 mincí bitcoinu.

 • 2012

  Cena bitcoinu dosáhla 100 USD

  V dubnu 2012 cena bitcoinu dosáhla tehdy astronomických 100 USD a dále rostla.

 • 2013

  1 000 USD za bitcoin

  Bitcoin vyletěl na 1 000 USD, během týdne se jeho cena zdvojnásobila. Vznikají první burzy, bitcoin se rozšiřuje do celého světa, objevili ho Číňané. Cena kulminuje na 1 216 USD. Další tři roky cena nepřekročí 1 000 USD.

 • 2017

  10 000 USD za bitcoin

  Existuje spousta burz, vznikají nové kryptoměny, bitcoin se stává celosvětově známým i pro běžné lidi. Koncem roku cena vylétne až k 20 000 USD.

Hledáte možnost jak bezpečně investovat do kryptoměn?